Hirose Electric Co Ltd DF1-15S-2.5R24(05)
DF1-15S-2.5R24(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-15S-2.5R24(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 15POS IDC 24AWG TIN
Datasheet Download
DF1-15S-2.5R24(05).pdf
Availability of DF1-15S-2.5R24(05)
QUANTITY
DF1-15S-2.5R24(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-15S-2.5R24(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-15S-2.5R24(05)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions15
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge24 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-15S-2.5R24(05)
Related LinksDF1-15S-2, DF1-15S-2.5R24(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-15S-2.5R24(05) Details Description
Related parts for DF1-15S-2.5R24(05)
FIXED IND 47UH 420MA 620 MOHM datasheet.pdf
DEKAFIX FS6 MARKED 501-550 1=500 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
VFD GRAPHIC DISPLAY 256X128 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A DPAK datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf