Hirose Electric Co Ltd DF1-18P-2.5DS(05)
DF1-18P-2.5DS(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-18P-2.5DS(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 18POS T/H R/A TIN
Datasheet Download
DF1-18P-2.5DS(05).pdf
Availability of DF1-18P-2.5DS(05)
QUANTITY
DF1-18P-2.5DS(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-18P-2.5DS(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-18P-2.5DS(05)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-18P-2.5DS(05)
Related LinksDF1-18P-, DF1-18P-2.5DS(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-18P-2.5DS(05) Details Description
Related parts for DF1-18P-2.5DS(05)
IC SER CNFIG PROM 128K 3.3V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14-SOIC datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 9MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FANSINK 86X35MM 5VDC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf