Hirose Electric Co Ltd DF1-20P-2.5DS(05)
DF1-20P-2.5DS(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-20P-2.5DS(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS T/H R/A TIN
Datasheet Download
DF1-20P-2.5DS(05).pdf
Availability of DF1-20P-2.5DS(05)
QUANTITY
DF1-20P-2.5DS(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-20P-2.5DS(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-20P-2.5DS(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-20P-2.5DS(05)
Related LinksDF1-20P-, DF1-20P-2.5DS(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-20P-2.5DS(05) Details Description
Related parts for DF1-20P-2.5DS(05)
OPTO SENSOR SLOT TYPE 1M CABLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
INFRARED WIDE-ANGLE LENS 1 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 220 UH 25% datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 16POS datasheet.pdf