Hirose Electric Co Ltd DF1-4P-2.5DS(05)
DF1-4P-2.5DS(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-4P-2.5DS(05)
Brief Description
CONN HEADER 4POS T/H R/A TIN
Datasheet Download
DF1-4P-2.5DS(05).pdf
Availability of DF1-4P-2.5DS(05)
QUANTITY
DF1-4P-2.5DS(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-4P-2.5DS(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-4P-2.5DS(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-4P-2.5DS(05)
Related LinksDF1-4P-2, DF1-4P-2.5DS(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-4P-2.5DS(05) Details Description
Related parts for DF1-4P-2.5DS(05)
CONN HDR BRKWAY 12POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf