Hirose Electric Co Ltd DF1-4P-2.5DSA(05)
DF1-4P-2.5DSA(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-4P-2.5DSA(05)
Brief Description
CONN HEADER 4POS T/H TIN
Datasheet Download
DF1-4P-2.5DSA(05).pdf
Availability of DF1-4P-2.5DSA(05)
QUANTITY
DF1-4P-2.5DSA(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-4P-2.5DSA(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-4P-2.5DSA(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-4P-2.5DSA(05)
Related LinksDF1-4P-2, DF1-4P-2.5DSA(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-4P-2.5DSA(05) Details Description
Related parts for DF1-4P-2.5DSA(05)
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MOD DDR3 SDRAM 2GB 244MUDIMM VLP datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 174 SMCM datasheet.pdf
2X1 SFP+ WITH LIGHT PIPES datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf