Hirose Electric Co Ltd DF1-5P-2.5DS(05)
DF1-5P-2.5DS(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-5P-2.5DS(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 5POS T/H R/A TIN
Datasheet Download
DF1-5P-2.5DS(05).pdf
Availability of DF1-5P-2.5DS(05)
QUANTITY
DF1-5P-2.5DS(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-5P-2.5DS(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-5P-2.5DS(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-5P-2.5DS(05)
Related LinksDF1-5P-2, DF1-5P-2.5DS(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-5P-2.5DS(05) Details Description
Related parts for DF1-5P-2.5DS(05)
IC VREF SERIES 4.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN FRAME KIT 15POS 0.3MM 5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 5W datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 4A TO-225AA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf