Hirose Electric Co Ltd DF1-6P-2.5DSA(05)
DF1-6P-2.5DSA(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-6P-2.5DSA(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS T/H TIN
Datasheet Download
DF1-6P-2.5DSA(05).pdf
Availability of DF1-6P-2.5DSA(05)
QUANTITY
DF1-6P-2.5DSA(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-6P-2.5DSA(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-6P-2.5DSA(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)