Hirose Electric Co Ltd DF1-7P-2.5DSA(01)
DF1-7P-2.5DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-7P-2.5DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 7POS T/H TIN
Datasheet Download
DF1-7P-2.5DSA(01).pdf
Availability of DF1-7P-2.5DSA(01)
QUANTITY
DF1-7P-2.5DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-7P-2.5DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF1-7P-2.5DSA(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-7P-2.5DSA(01)
Related LinksDF1-7P-2, DF1-7P-2.5DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-7P-2.5DSA(01) Details Description
Related parts for DF1-7P-2.5DSA(01)
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
PNEU SEAT TOOL ASSY W/O PRESS datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
PLUG INSIDE PLUNGER STND SPDT datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONN STENCIL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf