Hirose Electric Co Ltd DF1-9P-2.5DS(05)
DF1-9P-2.5DS(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-9P-2.5DS(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 9POS T/H R/A TIN
Datasheet Download
DF1-9P-2.5DS(05).pdf
Availability of DF1-9P-2.5DS(05)
QUANTITY
DF1-9P-2.5DS(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-9P-2.5DS(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-9P-2.5DS(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions9
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-9P-2.5DS(05)
Related LinksDF1-9P-2, DF1-9P-2.5DS(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-9P-2.5DS(05) Details Description
Related parts for DF1-9P-2.5DS(05)
DIODE ARRAY- 6 MATCH. UF,LOW CAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPDT QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 100S datasheet.pdf
SINGLE M30 SHORT PW 2M PNP NC datasheet.pdf
G-INSEC-PG36-L68N-NNES-S datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf