Hirose Electric Co Ltd DF11-10DS-2V(20)
DF11-10DS-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-10DS-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11-10DS-2V(20).pdf
Availability of DF11-10DS-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-10DS-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-10DS-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11-10DS-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-10DS-2V(20)
Related LinksDF11-10D, DF11-10DS-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-10DS-2V(20) Details Description
Related parts for DF11-10DS-2V(20)
BOX ALUM NATURAL 4.75"L X 3.15"W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 10-20V 350MA datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
4MM PLUG DIY SCREW YELLOW datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 90-264VAC TERM datasheet.pdf
IND PMI NEON AMBER 6" datasheet.pdf