Hirose Electric Co Ltd DF11-10DS-2V(20)
DF11-10DS-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-10DS-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11-10DS-2V(20).pdf
Availability of DF11-10DS-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-10DS-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-10DS-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11-10DS-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-10DS-2V(20)
Related LinksDF11-10D, DF11-10DS-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-10DS-2V(20) Details Description
Related parts for DF11-10DS-2V(20)
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 28VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMCJ datasheet.pdf
CONN HDR 4POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP PLENUM RA datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf