Hirose Electric Co Ltd DF11-10DS-2V(50)
DF11-10DS-2V(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-10DS-2V(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF11-10DS-2V(50).pdf
Availability of DF11-10DS-2V(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-10DS-2V(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-10DS-2V(50)
Internal Part NumberEIS-DF11-10DS-2V(50)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-10DS-2V(50)
Related LinksDF11-10D, DF11-10DS-2V(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-10DS-2V(50) Details Description
Related parts for DF11-10DS-2V(50)
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 110V 42.5MM PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear SPI Dimming Backlight 48-QFN datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
M12 PANEL FEED THROUGH PCB ANGLE datasheet.pdf
IC RF ZIGBEE/802.15.4 SOC HI PER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
9P M R/A .370 440 IN 1300PF datasheet.pdf