Hirose Electric Co Ltd DF11-12DP-2V(57)
DF11-12DP-2V(57) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-12DP-2V(57)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF11-12DP-2V(57).pdf
Availability of DF11-12DP-2V(57)
QUANTITY
DF11-12DP-2V(57) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-12DP-2V(57)
Internal Part NumberEIS-DF11-12DP-2V(57)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-12DP-2V(57)
Related LinksDF11-12D, DF11-12DP-2V(57) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-12DP-2V(57) Details Description
Related parts for DF11-12DP-2V(57)
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .328" .167"L datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf