Hirose Electric Co Ltd DF11-12DS-2R26(05)
DF11-12DS-2R26(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-12DS-2R26(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 12POS 2MM AWG26
Datasheet Download
DF11-12DS-2R26(05).pdf
Availability of DF11-12DS-2R26(05)
QUANTITY
DF11-12DS-2R26(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-12DS-2R26(05)
Internal Part NumberEIS-DF11-12DS-2R26(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF11
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge26 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-12DS-2R26(05)
Related LinksDF11-12DS, DF11-12DS-2R26(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-12DS-2R26(05) Details Description
Related parts for DF11-12DS-2R26(05)
TERM BLOCK 6.35MM 11POS OR datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3.3V DUAL 8-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 7A SYNC 38QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 6S FIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RELAY 25A 3P 208/240V datasheet.pdf