Hirose Electric Co Ltd DF11-14DS-2C(20)
DF11-14DS-2C(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-14DS-2C(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN SOCKET 14POS 2MM CRIMP
Datasheet Download
DF11-14DS-2C(20).pdf
Availability of DF11-14DS-2C(20)
QUANTITY
DF11-14DS-2C(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-14DS-2C(20)
Internal Part NumberEIS-DF11-14DS-2C(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF11
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-14DS-2C(20)
Related LinksDF11-14D, DF11-14DS-2C(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-14DS-2C(20) Details Description
Related parts for DF11-14DS-2C(20)
JUMPER-H1506TR/A3049B/H1506TR 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DPP CAT3626A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 250' datasheet.pdf
LED DURIS S5 NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC FLASH 256GBIT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 UF 5% 250VDC datasheet.pdf