Hirose Electric Co Ltd DF11-20DEP-2A
DF11-20DEP-2A picture photo
Mfg. Part Number
DF11-20DEP-2A
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Adapters
Brief Description
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 20POS 2MM
Datasheet Download
DF11-20DEP-2A.pdf
Availability of DF11-20DEP-2A
QUANTITY
DF11-20DEP-2A Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-20DEP-2A
Internal Part NumberEIS-DF11-20DEP-2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Adapters
SeriesDF11
Convert From (Adapter End)Plug, Male Pins
Convert To (Adapter End)Plug, Male Pins
Number of Positions20
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-20DEP-2A
Related LinksDF11-2, DF11-20DEP-2A Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-20DEP-2A Details Description
Related parts for DF11-20DEP-2A
CONN SCSI .085" MALE 14POS datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 12POS datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 10% 500V SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM T/H datasheet.pdf
FLEXO WRAP 1/2" BLACK 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 361 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 7.5K OHM 25W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf