Hirose Electric Co Ltd DF11-28DP-2DS(24)
DF11-28DP-2DS(24) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-28DP-2DS(24)
Brief Description
CONN HEADER 28POS 2MM RT ANG TIN
Datasheet Download
DF11-28DP-2DS(24).pdf
Availability of DF11-28DP-2DS(24)
QUANTITY
DF11-28DP-2DS(24) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-28DP-2DS(24)
Internal Part NumberEIS-DF11-28DP-2DS(24)
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package16
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-28DP-2DS(24)
Related LinksDF11-28D, DF11-28DP-2DS(24) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-28DP-2DS(24) Details Description
Related parts for DF11-28DP-2DS(24)
DF CTT TERM SGP ON STRIP datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
5 X 6 HEADER INSERTION MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.326K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf