Hirose Electric Co Ltd DF11-28DP-2DSA(24)
DF11-28DP-2DSA(24) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-28DP-2DSA(24)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 28POS 2MM PCB TIN
Datasheet Download
DF11-28DP-2DSA(24).pdf
Availability of DF11-28DP-2DSA(24)
QUANTITY
DF11-28DP-2DSA(24) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-28DP-2DSA(24)
Internal Part NumberEIS-DF11-28DP-2DSA(24)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-28DP-2DSA(24)
Related LinksDF11-28DP, DF11-28DP-2DSA(24) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-28DP-2DSA(24) Details Description
Related parts for DF11-28DP-2DSA(24)
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf