Hirose Electric Co Ltd DF11-28DS-2C
DF11-28DS-2C picture photo
Mfg. Part Number
DF11-28DS-2C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN SOCKET 28POS 2MM DUAL CRIMP
Datasheet Download
DF11-28DS-2C.pdf
Availability of DF11-28DS-2C
QUANTITY
DF11-28DS-2C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-28DS-2C
Internal Part NumberEIS-DF11-28DS-2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF11
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions28
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-28DS-2C
Related LinksDF11-2, DF11-28DS-2C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-28DS-2C Details Description
Related parts for DF11-28DS-2C
FIXED IND 1UH 16.5A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN COMBO-D 16-20AWG SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS .093 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 450MA 1.98 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CLK JITTER CLEANR 40QFN datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 250NH T38 datasheet.pdf
PRES TRANSD -100-300 KPA datasheet.pdf
SIDE TYPE FOR SY5000 SERIES VALV datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf