Hirose Electric Co Ltd DF11-30DP-2DSA(01)
DF11-30DP-2DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-30DP-2DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS 2MM PCB GOLD
Datasheet Download
DF11-30DP-2DSA(01).pdf
Availability of DF11-30DP-2DSA(01)
QUANTITY
DF11-30DP-2DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-30DP-2DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF11-30DP-2DSA(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-30DP-2DSA(01)
Related LinksDF11-30DP, DF11-30DP-2DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-30DP-2DSA(01) Details Description
Related parts for DF11-30DP-2DSA(01)
FLEX CABLE - AFG10G/AF10/AFG10G datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V 5% BP 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 66POS datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC R6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE16 M32 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 58POS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf