Hirose Electric Co Ltd DF11-30DS-2DSA
DF11-30DS-2DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF11-30DS-2DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
DF11-30DS-2DSA.pdf
Availability of DF11-30DS-2DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-30DS-2DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-30DS-2DSA
Internal Part NumberEIS-DF11-30DS-2DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-30DS-2DSA
Related LinksDF11-30, DF11-30DS-2DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-30DS-2DSA Details Description
Related parts for DF11-30DS-2DSA
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A SMD W/POLAR datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf