Hirose Electric Co Ltd DF11-32DS-2V(20)
DF11-32DS-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-32DS-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11-32DS-2V(20).pdf
Availability of DF11-32DS-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-32DS-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-32DS-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11-32DS-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)