Hirose Electric Co Ltd DF11-4DS-2V(50)
DF11-4DS-2V(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-4DS-2V(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF11-4DS-2V(50).pdf
Availability of DF11-4DS-2V(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-4DS-2V(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-4DS-2V(50)
Internal Part NumberEIS-DF11-4DS-2V(50)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package41
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-4DS-2V(50)
Related LinksDF11-4D, DF11-4DS-2V(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-4DS-2V(50) Details Description
Related parts for DF11-4DS-2V(50)
IC PROGRAM 3.200V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 142 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
SGE-225-2-0740 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf