Hirose Electric Co Ltd DF11C-14DP-2V(57)
DF11C-14DP-2V(57) picture photo
Mfg. Part Number
DF11C-14DP-2V(57)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 14POS GOLD
Datasheet Download
DF11C-14DP-2V(57).pdf
Availability of DF11C-14DP-2V(57)
QUANTITY
DF11C-14DP-2V(57) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11C-14DP-2V(57)
Internal Part NumberEIS-DF11C-14DP-2V(57)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11C-14DP-2V(57)
Related LinksDF11C-14, DF11C-14DP-2V(57) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11C-14DP-2V(57) Details Description
Related parts for DF11C-14DP-2V(57)
IC TRANSCVR DUAL N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.6A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS W/POST SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 900MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SC63 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 2.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SHORT PULSE datasheet.pdf