Hirose Electric Co Ltd DF11C-18DP-2V(57)
DF11C-18DP-2V(57) picture photo
Mfg. Part Number
DF11C-18DP-2V(57)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 18POS GOLD
Datasheet Download
DF11C-18DP-2V(57).pdf
Availability of DF11C-18DP-2V(57)
QUANTITY
DF11C-18DP-2V(57) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11C-18DP-2V(57)
Internal Part NumberEIS-DF11C-18DP-2V(57)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11C-18DP-2V(57)
Related LinksDF11C-18, DF11C-18DP-2V(57) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11C-18DP-2V(57) Details Description
Related parts for DF11C-18DP-2V(57)
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK STRAIGHT datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER SOT23-6 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X8 TRANSF datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 400' datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 26POS datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A SOT723 datasheet.pdf