Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-10DP-2V(24)
DF11CZ-10DP-2V(24) picture photo
Mfg. Part Number
DF11CZ-10DP-2V(24)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 2MM SMD TIN
Datasheet Download
DF11CZ-10DP-2V(24).pdf
Availability of DF11CZ-10DP-2V(24)
QUANTITY
DF11CZ-10DP-2V(24) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11CZ-10DP-2V(24)
Internal Part NumberEIS-DF11CZ-10DP-2V(24)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11CZ-10DP-2V(24)
Related LinksDF11CZ-10, DF11CZ-10DP-2V(24) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11CZ-10DP-2V(24) Details Description
Related parts for DF11CZ-10DP-2V(24)
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 8CH 200KSPS 16SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 40A 300V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 200V SCREW datasheet.pdf