Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-12DS-2V(22)
DF11CZ-12DS-2V(22) picture photo
Mfg. Part Number
DF11CZ-12DS-2V(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11CZ-12DS-2V(22).pdf
Availability of DF11CZ-12DS-2V(22)
QUANTITY
DF11CZ-12DS-2V(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11CZ-12DS-2V(22)
Internal Part NumberEIS-DF11CZ-12DS-2V(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11CZ-12DS-2V(22)
Related LinksDF11CZ-12, DF11CZ-12DS-2V(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11CZ-12DS-2V(22) Details Description
Related parts for DF11CZ-12DS-2V(22)
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHLL DB9 DIE CAST ZINC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 7.5MM datasheet.pdf