Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-12DS-2V(52)
DF11CZ-12DS-2V(52) picture photo
Mfg. Part Number
DF11CZ-12DS-2V(52)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF11CZ-12DS-2V(52).pdf
Availability of DF11CZ-12DS-2V(52)
QUANTITY
DF11CZ-12DS-2V(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11CZ-12DS-2V(52)
Internal Part NumberEIS-DF11CZ-12DS-2V(52)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11CZ-12DS-2V(52)
Related LinksDF11CZ-12, DF11CZ-12DS-2V(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11CZ-12DS-2V(52) Details Description
Related parts for DF11CZ-12DS-2V(52)
RES 8.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf