Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-18DP-2V(21)
DF11CZ-18DP-2V(21) picture photo
Mfg. Part Number
DF11CZ-18DP-2V(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 18POS
Datasheet Download
DF11CZ-18DP-2V(21).pdf
Availability of DF11CZ-18DP-2V(21)
QUANTITY
DF11CZ-18DP-2V(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11CZ-18DP-2V(21)
Internal Part NumberEIS-DF11CZ-18DP-2V(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11CZ-18DP-2V(21)
Related LinksDF11CZ-18, DF11CZ-18DP-2V(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11CZ-18DP-2V(21) Details Description
Related parts for DF11CZ-18DP-2V(21)
DIODE VAR CAP 8.2PF 25V SOD-323 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SWITCH 4CH I2C/SMBUS 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.82 OHM 5% 15W datasheet.pdf