Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-22DS-2V(22)
DF11CZ-22DS-2V(22) picture photo
Mfg. Part Number
DF11CZ-22DS-2V(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11CZ-22DS-2V(22).pdf
Availability of DF11CZ-22DS-2V(22)
QUANTITY
DF11CZ-22DS-2V(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11CZ-22DS-2V(22)
Internal Part NumberEIS-DF11CZ-22DS-2V(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11CZ-22DS-2V(22)
Related LinksDF11CZ-22, DF11CZ-22DS-2V(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11CZ-22DS-2V(22) Details Description
Related parts for DF11CZ-22DS-2V(22)
CONN HEADER 16POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-11POS OPEN FRM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FLAT CABLE WIRE SADDLE BLACK datasheet.pdf
BLIND GROMMENT BTK17 FOR SPLIT H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf