Hirose Electric Co Ltd DF11CZ-24DS-2V(52)
DF11CZ-24DS-2V(52) picture photo
Mfg. Part Number
DF11CZ-24DS-2V(52)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF11CZ-24DS-2V(52).pdf
Availability of DF11CZ-24DS-2V(52)
QUANTITY
DF11CZ-24DS-2V(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11CZ-24DS-2V(52)
Internal Part NumberEIS-DF11CZ-24DS-2V(52)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11CZ-24DS-2V(52)
Related LinksDF11CZ-24, DF11CZ-24DS-2V(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11CZ-24DS-2V(52) Details Description
Related parts for DF11CZ-24DS-2V(52)
CONN HEADER .100" 2POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
PC93 SHEET 100X100X5MM datasheet.pdf
PROTECTIVE CAP datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/06/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf