Hirose Electric Co Ltd DF11G-10DP-2V(20)
DF11G-10DP-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11G-10DP-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 2MM SMD TIN
Datasheet Download
DF11G-10DP-2V(20).pdf
Availability of DF11G-10DP-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11G-10DP-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11G-10DP-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11G-10DP-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11G-10DP-2V(20)
Related LinksDF11G-10, DF11G-10DP-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11G-10DP-2V(20) Details Description
Related parts for DF11G-10DP-2V(20)
JUMPER-H1503TR/A2015N/H1503TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 8POS HL LOW PR datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" RBW FLOAT datasheet.pdf
1.25MM M/L 10POS 30AWG 150MM datasheet.pdf