Hirose Electric Co Ltd DF11G-14DP-2V(20)
DF11G-14DP-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11G-14DP-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS 2MM SMD TIN
Datasheet Download
DF11G-14DP-2V(20).pdf
Availability of DF11G-14DP-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11G-14DP-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11G-14DP-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11G-14DP-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package22
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11G-14DP-2V(20)
Related LinksDF11G-14, DF11G-14DP-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11G-14DP-2V(20) Details Description
Related parts for DF11G-14DP-2V(20)
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 132.8125MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
SURGE PROTECTION PLUG 120VAC datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 22A 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 64KB 48QFP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf