Hirose Electric Co Ltd DF11G-16DP-2V(20)
DF11G-16DP-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11G-16DP-2V(20)
Brief Description
CONN HEADER 16POS 2MM SMD TIN
Datasheet Download
DF11G-16DP-2V(20).pdf
Availability of DF11G-16DP-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11G-16DP-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11G-16DP-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11G-16DP-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11G-16DP-2V(20)
Related LinksDF11G-16, DF11G-16DP-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11G-16DP-2V(20) Details Description
Related parts for DF11G-16DP-2V(20)
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 50A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 52POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FUSE KIT 6 BLADE FUSES W/PULLER datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV TSOT-23-8 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf