Hirose Electric Co Ltd DF11GZ-20DP-2V(20)
DF11GZ-20DP-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11GZ-20DP-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 2MM SMD TIN
Datasheet Download
DF11GZ-20DP-2V(20).pdf
Availability of DF11GZ-20DP-2V(20)
QUANTITY
DF11GZ-20DP-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11GZ-20DP-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11GZ-20DP-2V(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package17
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11GZ-20DP-2V(20)
Related LinksDF11GZ-20, DF11GZ-20DP-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11GZ-20DP-2V(20) Details Description
Related parts for DF11GZ-20DP-2V(20)
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V WSMINI5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/.094 CLIP GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 464 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD 12BIT DAC DAC7750 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf