Hirose Electric Co Ltd DF11GZ-22DP-2V(20)
DF11GZ-22DP-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11GZ-22DP-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 22POS 2MM SMD TIN
Datasheet Download
DF11GZ-22DP-2V(20).pdf
Availability of DF11GZ-22DP-2V(20)
QUANTITY
DF11GZ-22DP-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11GZ-22DP-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11GZ-22DP-2V(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11GZ-22DP-2V(20)
Related LinksDF11GZ-22, DF11GZ-22DP-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11GZ-22DP-2V(20) Details Description
Related parts for DF11GZ-22DP-2V(20)
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2 DIGIT W/REF 40-DIP datasheet.pdf
IC 12CH DS3/3 FRAMER 349BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf