Hirose Electric Co Ltd DF11Z-20DP-2V(27)
DF11Z-20DP-2V(27) picture photo
Mfg. Part Number
DF11Z-20DP-2V(27)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 20POS
Datasheet Download
DF11Z-20DP-2V(27).pdf
Availability of DF11Z-20DP-2V(27)
QUANTITY
DF11Z-20DP-2V(27) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11Z-20DP-2V(27)
Internal Part NumberEIS-DF11Z-20DP-2V(27)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF11 Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF11
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11Z-20DP-2V(27)
Related LinksDF11Z-20, DF11Z-20DP-2V(27) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11Z-20DP-2V(27) Details Description
Related parts for DF11Z-20DP-2V(27)
CONN HEADER .100 SNGL R/A 17POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1960MHZ 0805 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 168MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
COLLET FFA.0E. - 4.0MM DIA datasheet.pdf