Hirose Electric Co Ltd DF11Z-28DS-2V(20)
DF11Z-28DS-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF11Z-28DS-2V(20)
Brief Description
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount
Datasheet Download
DF11Z-28DS-2V(20).pdf
Availability of DF11Z-28DS-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11Z-28DS-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11Z-28DS-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF11Z-28DS-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11Z-28DS-2V(20)
Related LinksDF11Z-28, DF11Z-28DS-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11Z-28DS-2V(20) Details Description
Related parts for DF11Z-28DS-2V(20)
HARNESS BOARD NAIL datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
LED CBI 3MM DIN YW/GN DIFF RA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PUNCH 076.100.1P.004 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf