Hirose Electric Co Ltd DF12-30DS-0.5V(48)
DF12-30DS-0.5V(48) picture photo
Mfg. Part Number
DF12-30DS-0.5V(48)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 30POS 0.5MM GOLD SMD
Datasheet Download
DF12-30DS-0.5V(48).pdf
Availability of DF12-30DS-0.5V(48)
QUANTITY
DF12-30DS-0.5V(48) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12-30DS-0.5V(48)
Internal Part NumberEIS-DF12-30DS-0.5V(48)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12-30DS-0.5V(48)
Related LinksDF12-30DS, DF12-30DS-0.5V(48) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12-30DS-0.5V(48) Details Description
Related parts for DF12-30DS-0.5V(48)
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED T1 3/4 WG WHITE CLEAR 24VDC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 2W datasheet.pdf