Hirose Electric Co Ltd DF12-32DS-0.5V(86)
DF12-32DS-0.5V(86) picture photo
Mfg. Part Number
DF12-32DS-0.5V(86)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 32POS SMD 0.5MM
Datasheet Download
DF12-32DS-0.5V(86).pdf
Availability of DF12-32DS-0.5V(86)
QUANTITY
DF12-32DS-0.5V(86) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12-32DS-0.5V(86)
Internal Part NumberEIS-DF12-32DS-0.5V(86)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions32
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12-32DS-0.5V(86)
Related LinksDF12-32DS, DF12-32DS-0.5V(86) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12-32DS-0.5V(86) Details Description
Related parts for DF12-32DS-0.5V(86)
IC OPAMP CFA 500MHZ 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LINKING CABLE 4WAY-8WAY MALE datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 2% 500V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf