Schurter DF12.1297.5110.1
DF12.1297.5110.1 picture photo
Mfg. Part Number
DF12.1297.5110.1
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
DF12 .A346F050C0.5110.1 6A
Datasheet Download
DF12.1297.5110.1.pdf
Availability of DF12.1297.5110.1
QUANTITY
DF12.1297.5110.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12.1297.5110.1
Internal Part NumberEIS-DF12.1297.5110.1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDF12 Series.igsDF12 Series.stpDF12 Series.x_bDF12 Series.dxfDF12 Series.wrl
PCN Design/SpecificationDF12 Wiring 05/Aug/2015
PCN Assembly/OriginDF12.yyyy.yyyy.y Origin 12/Aug/2014
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesDF12
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesCircuit Breaker, Switch On-Off, Illuminated
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.80mm x 75.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12.1297.5110.1
Related LinksDF12.129, DF12.1297.5110.1 Datasheet, Schurter Distributor
DF12.1297.5110.1 Details Description
Related parts for DF12.1297.5110.1
BASIC STAMP 2SX MODULE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS55010-051 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf