Hirose Electric Co Ltd DF12A-50DS-0.5V(80)
DF12A-50DS-0.5V(80) picture photo
Mfg. Part Number
DF12A-50DS-0.5V(80)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 50POS SMT 0.5MM
Datasheet Download
DF12A-50DS-0.5V(80).pdf
Availability of DF12A-50DS-0.5V(80)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF12A-50DS-0.5V(80) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12A-50DS-0.5V(80)
Internal Part NumberEIS-DF12A-50DS-0.5V(80)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12A-50DS-0.5V(80)
Related LinksDF12A-50D, DF12A-50DS-0.5V(80) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12A-50DS-0.5V(80) Details Description
Related parts for DF12A-50DS-0.5V(80)
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LV 5V 14-TSSOP datasheet.pdf
PHOTOTRAN 880NM CLEAR EPXY T5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 0.732 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 1.6A datasheet.pdf