Hirose Electric Co Ltd DF12A-50DS-0.5V(81)
DF12A-50DS-0.5V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF12A-50DS-0.5V(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 50POS 0.5MM GOLD SMD
Datasheet Download
DF12A-50DS-0.5V(81).pdf
Availability of DF12A-50DS-0.5V(81)
QUANTITY
DF12A-50DS-0.5V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12A-50DS-0.5V(81)
Internal Part NumberEIS-DF12A-50DS-0.5V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12A-50DS-0.5V(81)
Related LinksDF12A-50D, DF12A-50DS-0.5V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12A-50DS-0.5V(81) Details Description
Related parts for DF12A-50DS-0.5V(81)
RES SMD 430K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .156" 11POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ8 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LACING TAPE GLASS YARN PTFE WHT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
POWER AND PANEL DIST LOCKOUT KIT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf