Hirose Electric Co Ltd DF12C-40DS-0.5V(81)
DF12C-40DS-0.5V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF12C-40DS-0.5V(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECPT 40POS SMD 0.5MM
Datasheet Download
DF12C-40DS-0.5V(81).pdf
Availability of DF12C-40DS-0.5V(81)
QUANTITY
DF12C-40DS-0.5V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF12C-40DS-0.5V(81)
Internal Part NumberEIS-DF12C-40DS-0.5V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF12
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights3.5mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF12C-40DS-0.5V(81)
Related LinksDF12C-40D, DF12C-40DS-0.5V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF12C-40DS-0.5V(81) Details Description
Related parts for DF12C-40DS-0.5V(81)
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
KWIK STRAP GREEN 3/4" X 5YARDS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL MULT 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
POWER ENT MOD W/FILTER 4A M5 2PL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD25-ME-3M datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf