Hirose Electric Co Ltd DF13-11S-1.25C
DF13-11S-1.25C picture photo
Mfg. Part Number
DF13-11S-1.25C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN SOCKET HOUSING 11POS 1.25MM
Datasheet Download
DF13-11S-1.25C.pdf
Availability of DF13-11S-1.25C
QUANTITY
DF13-11S-1.25C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13-11S-1.25C
Internal Part NumberEIS-DF13-11S-1.25C
Featured ProductDF13 Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF13
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions11
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBeige
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13-11S-1.25C
Related LinksDF13-11, DF13-11S-1.25C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13-11S-1.25C Details Description
Related parts for DF13-11S-1.25C
IDC CABLE - MSC40K/MC40F/MCF40K datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
SERVO DRIVER 50W 100V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf