Hirose Electric Co Ltd DF13-12P-1.25H(20)
DF13-12P-1.25H(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF13-12P-1.25H(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 1.25MM R/A TIN
Datasheet Download
DF13-12P-1.25H(20).pdf
Availability of DF13-12P-1.25H(20)
QUANTITY
DF13-12P-1.25H(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13-12P-1.25H(20)
Internal Part NumberEIS-DF13-12P-1.25H(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13-12P-1.25H(20)
Related LinksDF13-12P-, DF13-12P-1.25H(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13-12P-1.25H(20) Details Description
Related parts for DF13-12P-1.25H(20)
IDC CABLE - MKR50A/MC50M/MKR50A datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT SCREW MNT 3/8" datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 24POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 40M 40-QFN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPD12S015A datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf