Hirose Electric Co Ltd DF13-20DP-1.25V(56)
DF13-20DP-1.25V(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF13-20DP-1.25V(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 1.25MM SMD AU
Datasheet Download
DF13-20DP-1.25V(56).pdf
Availability of DF13-20DP-1.25V(56)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF13-20DP-1.25V(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13-20DP-1.25V(56)
Internal Part NumberEIS-DF13-20DP-1.25V(56)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13-20DP-1.25V(56)
Related LinksDF13-20DP, DF13-20DP-1.25V(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13-20DP-1.25V(56) Details Description
Related parts for DF13-20DP-1.25V(56)
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 6WSON datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 20-26AWG RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf