Hirose Electric Co Ltd DF13-3P-1.25H(21)
DF13-3P-1.25H(21) picture photo
Mfg. Part Number
DF13-3P-1.25H(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 3POS 1.25MM R/A TIN
Datasheet Download
DF13-3P-1.25H(21).pdf
Availability of DF13-3P-1.25H(21)
QUANTITY
DF13-3P-1.25H(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13-3P-1.25H(21)
Internal Part NumberEIS-DF13-3P-1.25H(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13-3P-1.25H(21)
Related LinksDF13-3P-, DF13-3P-1.25H(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13-3P-1.25H(21) Details Description
Related parts for DF13-3P-1.25H(21)
IC EEPROM 256KBIT 120NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSELINK INDUST 250A 415V BS IEC datasheet.pdf
FEED TRACK ASSY-MTA100 IS 9636 datasheet.pdf
OSC VCXO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 274 OHM 1% 10W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ TNX datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 32MM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf