Hirose Electric Co Ltd DF13-6P-1.25V(20)
DF13-6P-1.25V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF13-6P-1.25V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS 1.25MM SMD TIN
Datasheet Download
DF13-6P-1.25V(20).pdf
Availability of DF13-6P-1.25V(20)
QUANTITY
DF13-6P-1.25V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13-6P-1.25V(20)
Internal Part NumberEIS-DF13-6P-1.25V(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package39
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13-6P-1.25V(20)
Related LinksDF13-6P-, DF13-6P-1.25V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13-6P-1.25V(20) Details Description
Related parts for DF13-6P-1.25V(20)
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 32MM datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MLA-01122B-C4 datasheet.pdf
MODULE TIWI-UB1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf