Hirose Electric Co Ltd DF13A-6P-1.25H(20)
DF13A-6P-1.25H(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF13A-6P-1.25H(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A TIN
Datasheet Download
DF13A-6P-1.25H(20).pdf
Availability of DF13A-6P-1.25H(20)
QUANTITY
DF13A-6P-1.25H(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13A-6P-1.25H(20)
Internal Part NumberEIS-DF13A-6P-1.25H(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package39
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13A-6P-1.25H(20)
Related LinksDF13A-6P-, DF13A-6P-1.25H(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13A-6P-1.25H(20) Details Description
Related parts for DF13A-6P-1.25H(20)
LED ORANGE 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
DVI_I - DVI_I A/D CABLE 3M BLK datasheet.pdf
TM40-27 FEED ROD SPRING datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 15SPS 2CH A7 8SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 64M X 8 3.3V 54TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf